Jak notować w szkole? Wzrokowcy.

paź

29

2018

Jak notować w szkole? Wzrokowcy.

Notatki wizualne to sposób na skuteczne przyswajanie wiedzy. Warto zachęcić dzieci, aby zadbały o swoje zeszyty i spróbowały kreatywnie podejść do tematu notowania. Zeszyty wcale nie muszą być nudne, monotonne i niebieskie od tuszu długopisu czy pióra! Właśnie po to mamy kredkizakreślacze, aby wprowadzać rysunkowe elementy, które nie tylko pomogą w szybszym zapamiętywaniu treści, ale zmobilizują ucznia do nauki, po prostu. Przyjemniej jest uczyć się z pięknie prowadzonych zapisków, okraszonych minirysunkiem, podkreśleniem, zakreśleniem czy zarysowaniem najważniejszych części wykładu – najtrudniejsze treści jakoś łatwiej zapadają w pamięć… 


Już w latach dwudziestych minionego wieku zostały wyodrębnione trzy style uczenia się: przez patrzenie i czytanie (wzrokowcy), przez słuchanie i mówienie (słuchowcy), przez dotyk i działanie (kinestetycy). Choć ludzie zazwyczaj łączą kilka metod w przyswajaniu wiedzy, to jednak jeden ze zmysłów bywa dominujący. Okazuje się, że w większości jesteśmy wzrokowcami. W takim wypadku przede wszystkim trzeba postawić nacisk na wizualizację. Wtedy nauka będzie znacznie efektywniejsza.Wzrokowiec: 

- lubi patrzeć, rysować

- świetnie zapamiętuje treści zapisane na papierze (w przeciwieństwie od tych zasłyszanych) 

- używa takich zwrotów jak: „widzę to”, „zobacz”, „ zobacz, jaka piękna muzyka ”, „spójrz, jak ładnie pachnie” 

- ma fantastyczne poczucie przestrzeni  

- woli oglądać niż mówić czy słuchać 

- kojarzy twarze, imion raczej nie pamięta 

 - szybciej zapamiętuje szczegóły 

- lubi starannie pisać


Jak zmobilizować wzrokowca do nauki? 

Wzrokowiec najsprawniej uczy się tego, co może zobaczyć. Raczej szybciej zapomni to, co usłyszy, niż to, co zobaczy. Wszystko trzeba mu pokazać. Działa według zasady: ,,pokaż mi, a ja zrozumiem". To dlatego przemówią do niego: 


- notatki wizualne 

 - obrazy, zdjęcia, mapy, wykresy, diagramy, prezentacje 

 - podręczniki bogato ilustrowane 

- kolorowe notatki, pełne rysunków i zakreśleń (warto zachęcać do korzystania z zakreślaczy w czasie robienia notatek)  


Zeszyty wzrokowca powinny zachwycać już od pierwszego spojrzenia! Sami zobaczcie!

<< POPRZEDNI WPIS|NASTĘPNY WPIS >>